Історія закладу

Перша лікарня на території нинішнього Запорізького району була заснована німцями-менонітами у 1885р. в колонії Розенталь (Канцеровка) у Канцерівській балці. Зараз це вулиця Лісна, буд. 22.

У 1908-1909р.р. для лікарні побудували будівлі (окремо для робітників і сільського населення, які пізніше було обє’днано в одну лікарню), саме ті, в яких зараз знаходяться будівлі Запорізької центральної районної лікарні.

У 1943р. відновила свою діяльність районна лікарня селища Верхня Хортиця. В грудні 1943р. відкрито медпункт в селі Миколай-Поле, в 1944р. відкрито медичні пункти в селах Широке, Веселе, Маріївка, Федорівка, Августинівка (січень), Павловка (березень) і в радгоспі ім. Ворошилова (вересень),  санітарно-епідеміологічну станцію і дільничну лікарню в с. Біленьке; пологові будинки в селах Маріївка, Лукашеве (травень); лікарську амбулаторію в с. Кушугум.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни, згідно Наказу Президіуму Верховної Ради України від 20 лютого 1945р., Запорізький (сільський) район був ліквідований і його територія була включена у склад організованого Верхньо-Хортицького району.

У грудні 1962р. Верхньо-Хортицький район було ліквідовано і його територія увійшла у склад Червоноармійського району м. Запоріжжя. Верхньо-Хортицьке лікувально-профілактичне об’єднання було ліквідоване  і Верхньо-Хортицька районна лікарня (головний лікар Дмитро Васильович Куракалов) стала лікарнею №2 Червоноармійського району м. Запоріжжя.

Згідно Наказу Президіуму Верховної Ради України від 04.01.1965р. було створено Запорізький район, а Верхньо-Хортицька районна лікарня (головний лікар – Михайло Антонович Копиченко) обслуговувала його мешканців.

За Наказом Президіуму Верховної Ради України від 23.05.1969р. селище Верхня Хортиця увійшло до складу м. Запоріжжя. З цього моменту Верхньо-Хортицька центральна районна лікарня Запорізького району отримала назву центральної лікарні Запорізького району. Склад адміністрації лікарні:

 • головний лікар – Віктор Михайлович Борисенко
 • заступники головного лікаря – Рябоконь Людмила Луківна і Певний Іван Іванович, які віддали роботі в лікарні біля 40 років .

На протязі багатьох років в лікарні працювали такі висококваліфіковані лікарі,  як Кудрявцев С.С., Олексеєнко Б.О., Білокінь В.О., Федоренко О.В., Підлужна А.Є., Ткач Т.І., Шумакова Т.Г.

На початку 1973р. мережа лікувальних закладів Запорізького району була наступною:

 • санітарно-епідеміологічна станція;
 • станція переливання крові;
 • 4 дільничних лікарні в селах Біленьке, Веселянка, Миколай-Поле, Кушугум;
 • 2 лікарські амбулаторії в селах Маріївка, Наталівка;
 • 35 фельдшерсько-акушерських і фельдшерських пунктів;
 • 5 здравпунктів на заводах «Армаліт» і «Кабельний», об’єднанні «Сільгосптехніка», птахофермі с. Відрадне, в педагогічному училищі;
 • 9 дитячих ясел;
 • 7 аптек і аптечних пунктів;
 • 2 молочні кухні;
 • 17 профілакторіїв.

В 1973-1974р.р. вирішене питання медичного обслуговування мешканців колишнього селища Верхня Хортиця, який став частиною Ленінського району м. Запоріжжя. Спочатку мешканці селища обслуговувалися у лікувально-профілактичних закладах Ленінського району (1973р.), потім у 1974р. рішенням обласного виконавчого комітету №287 від 19.06.і наказом по Запорізькому обласному відділу охорони здоров’я №177 від 05.07.1974р. знову було передане на обслуговування Запорізької центральної районної лікарні. Питання медичного обслуговування мешканців Верхньої Хортиці і його фінансування ще не одноразово вирішувалося на рівнях Запорізького і Ленінського Виконавчого комітетів, міського і обласного відділів охорони здоров’я, поки наказом по Запорізькому обласному управлінню охорони здоров’я №287 від 23 грудня 1998р. остаточно було передано за територіальною підпорядкованістю лікувально-профілактичним закладам Ленінського району м. Запоріжжя.

В 1986р. за кошти господарств району побудована нова типова дільнична лікарня в с.Біленьке.

У 80 роках ліжковий фонд розширився до 305 ліжок. Організовано центральне стерилізаційне відділення і центральну районну стоматологічну поліклініку.

У 1981р. відкрите урологічне відділення при центральній районній лікарні (завідуючий Ширін Л.І., лікар вищої категорії, який працює і наразі).

У 1982р. Кушугумська дільнична лікарня стає міською. Відкрито фельдшерсько-акушерський пункт в с. Балабине і лікарська амбулаторія в с. Розумівка.

У 1983р. організоване анестезіологічне відділення (завідуючий Федоренко А.).

В 1984р. лікарська амбулаторія с. Наталівка переведена в с. Лежине і відкрито фельдшерсько-акушерський пункт в с. Малокатеринівка.

В 1985р. т фельдшерсько-акушерський пункт в с. Маріївка реорганізований у лікарську амбулаторію.

У 1994р. збудований новий фельдшерсько-акушерський пункт в с. Петрополь реорганізований у лікарську амбулаторію.

З 1996р. по 1999р. головним лікарем центральної районної лікарні призначено Коваленко Петра Юхимовича, який працював головним лікарем Біленьківської дільничної лікарні.

У 1999р. головним лікарем центральної районної лікарні призначений Володимир Іванович Трунов, який працював заступником головного лікаря з медичного обслуговування населення району. Завдяки підтримці керівництва району із районного бюджету постійно стали виділятися додаткові кошти на проведення ремонтних робіт в лікувально-профілактичних закладах району, для придбання сучасного обладнання і апаратури.

В 2000р. було закінчене будівництво газової котельні.

У 2002р. було прийняте рішення сесії районної ради №3 від 19 вересня: усі лікарські амбулаторії були переведені на роботу за принципом сімейної медицини. В амбулаторії сімейного типу були реорганізовані і фельдшерсько-акушерські пункти у селах:

 • Володимирівське – 2003р.;
 • Наталівка – 2004р.;
 • Лукашеве – 2005р.;
 • Степне – 01.04.2007р.
 • Н-Олександрівка – 01.02.2008р.

Багато років сільській медицині віддали лікарі Розенбаум Л.І.,  Волошин В.І., Волошина В.М., Назаренко Н.Г., Соломка В.А., Приходченко О.І.,  Коваленко К.В., медичні сестри та фельдшери: Долгов І.К., Доля Н.М., Піняжина Л.І., Петріч А.Л., Кірпічнікова Л.П.

Починаючи з 1998 р. центральна районна лікарня за рейтинговими показниками займає одне із перших місць серед лікувальних закладів районів області.

Поліклініка КЗ «Запорізька центральна районна лікарня» має потужність 340 відвідування в зміну. В лікарні функціонують кабінети: рентгенологічний, функціональної та ультразвукової діагностики, ендоскопічний.

В центральній районній лікарні проведено капітальні ремонти відділень.

Придбана сучасна апаратура: апарат УЗД, японський фіброгастроскоп, лапароскопічне обладнання для хірургічного відділення, операційний цистоскоп – для урології; ехоенцефалограф, 3 новітніх стоматологічних комплекси, фізіотерапевтичні прилади та багато ін. 

В лікарні працюють щирі, небайдужі люди, щоденна турбота яких вже на протязі багатьох десятиріч дозволяє ставити на ноги самих важко хворих пацієнтів,  це медичні сестри: Лосєва Т.В., Окружко Ю.Ф., Ганцова Л.Д., Дорошенко Т.І., Батрак Є.І., Отюгова В.А., Зелинська І.Ю., Каряка З.К.

  Більшість медичних працівників як лікарні,  так і лікувальних закладів району прийшли в район молодими спеціалістами і працюють багато років (Мєшков В.Б., Свисенко Т.В., Нечиталюк В.М., Рижова Н.М., Красеньков М.В., Красенькова Т.С., Коротіна О.О. та інші), в колективі склалися трудові династії.

Завдяки придбанню лапароскопічної стойки в хірургічному відділенні провдяться малоінвазивні хірургічні втручання.

У 2008 р. Запорізька центральна районна лікарня урочисто відсвяткувала сторіччя існування.

В грудні 2011 року розпочато будівництво поліклініки на 250 відвідувань в смт. Кушугум.

Поліклініка, що будується, буде Центром  первинної медико-санітарної допомоги населенню.

В 2013 р. в зв»язку з реорганізацією галузі охорони здоров»я району було створено КЗ «Запорізький районний центр первинної медико-санітарної допомоги» ЗРР (головний лікар Красеньков М.В.), до якого увійшли амбулаторії загальної практики-сімейної медицини,  фельдшерські та фельдшерсько-акушерські пункти; вторинний(спеціалізований) рівень надання медичної допомоги здійснюється КЗ «Запорізька центральна районна лікарня» ЗРР (головний лікар Гудим Т.В.)

Наразі в районі працюють 640 медичних працівника, в тому числі лікарів - 104, середніх медичних працівників - 237. Вищу категорію мають – 27 лікарів та 122 середніх медпрацівника.  © 2015-2021 КЗ "Запорізька центральна районна лікарня" ЗРР.
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше.
Розробник: Гудим М.Ю.